BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Trecutul si prezentul
3-06-2014, 13:42

Cooperativa Orhei - VictoriaBank

Trecutul si prezentul

Probabil una din cele mai emblematice cladiri interbelice din centrul istoric al Orheiului. Construita in anii 20 (sec. XX) in stilul arhitectural neo-romanesc aceasta bijuterie urbana a putut tine piept restructurarii urbane din anii sovietici. Cladirea a fost putin modificata, cand la sf. anilor 30 in spate a fost construit palatul profesorilor din judetul Orhei.

B.P.R. "A.Donici"

Tag-uri pentru acest articol: piept, urbana, bijuterie, aceasta, restructurarii, urbane, Orhei, Probabil, sovietici, romanesc, putut, interbelice, cladiri, arhitectural, emblematice, istoric, centrul, stilul, Construita, Orheiului