BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Zemstva Orhei
  • Data: 22-05-2014, 19:53
22-05-2014, 19:53

Zemstva Orhei

Sediul Upravei Zemstvei Orhei. Monument de istorie si arhitectura din sec. XIX.

A fost construita la indemnul fostului presedinte al Zemstvei Orhei, Alexandru Cotruta. In acest edificiu la 25 martie 1918 deputatii Orheiului au votat Motiunea de Unire a Basarabiei cu Romania. Dupa 1 ianuarie 1919 in acest sediu a fost Prefectura si Tribunalul judetului Orhei.

Zemstva Orhei

Uprava Zemstvei de Orhei. Rusia tarista, primul deceniu al sec. XX.

Zemstva Orhei

Uprava Zemstvei de Orhei privita din Gradina publica „Ivanos”. In prezent in aceasta cladire se afla Liceul Teoretic „I. L. Caragiale”.

ELENA CRUDU

B.P.R. "A.Donici"

Tag-uri pentru acest articol: Orhei, Zemstvei, acest, votat, Orheiului, Motiunea, deputatii, construita, Romania, Uprava, Basarabiei, Unire, presedinte, fostului, indemnul, martie, Alexandru, edificiu, Cotruta, „Ivanos”