BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Istoria Bibliotecii in imagini
  • Data: 23-04-2014, 10:00
23-04-2014, 10:00

Istoria Bibliotecii in imagini

In aceasta cladire, de pe strada Vasile Mahu, 115 in prima jumatate a secolului trecut s-a aflat Biblioteca Publica din Orhei.

Istoria Bibliotecii in imagini

Biblioteca Publica Raionala, Orhei anii 50 ai secolului trecut. Acest edificiu a fost demolat. In locul lui a fost construita cladirea actualului Consiliu Raional Orhei.

Istoria Bibliotecii in imagini

Asociaiia invatatorilor din orasul Orhei si Judetul Orhei, a luat initiativa construirii unui palat al asociatiei. In vara anului 1936 s-a pus piatra de temelie, lucrarile progresind de atunci, necontenit, si ajungind sa se termina zidaria cladirii in rosu; dupa deviz, construirea palatului va costa circa 3.000.000 lei, aceasta suma acoperindu-se prin contributiile benevole ale invatatorilor de cate 100 lei lunar. Pentru aceasta cladire, cu sala de conferinte, biblioteca, sala de teatru, muzeu si caminul membrilor corpului didactic – Ministerul de Interne a acordat 70.000 lei, iar Prefectura 150.000 lei.” (Prefectura judetului Orhei. Darea de seama asupra realizarilor in anii 1933 – 1937)

In anul 1962 Biblioteca Publica Raionala trece in actuala cladire cu o suprafata totala de 1338 m2

B.P.R."A.Donici"