BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Orhei - Stema si drapel
14-03-2014, 14:16

Orhei - Stema si drapel

Stema si drapel

Stema orasului Orhei a fost aprobata la 5 decembrie 1997 de catre Consiliul orasenesc cu urmatoarea descriere:

Stema Orheiului

"Pe rosu, un cal conturnat de argint, alergand intre doua stele cu opt raze, una de aur si cealalta de argint, deasupra unui zid crenelat, de aur, iesind din varfulscutului. Scutul timbrat de o coroana murala de argint cu cinci turnuri. Sustinatori - doi stejari naturali. Deviza pe o esarfa albastra cu litere de aur: „LIBERTAS ET PERENNITAS” (Libertate si continuitate).”

Fiecarui element heraldic i-a atribuita o explicatie:
  Calul conturnat de argint exprima
si dorinta de libertate, maretia, cautarea spirituala.
  A
strii insotitori sunt luati de pe unul din sigiliile medievale si semnifica continuitatea asezarii urbane pe locul original al Orheiului Vechi.
  Zidul crenelat de aur din varful scutului simbolizeaza cetatea medievala a Orheiului
si vine sa intregeasca ideea de continuitate, dainuire, eternitate.
  Campul ro
su al scutului face aluzie la principala functie dintotdeauna a Orheiului medieval - functia militara.    Aceasta culoare mai semnifica curajul, indrazneala, dragostea si sacrificiul.
  Stejarii sus
tinatori ai scutului - simbol al fortei fizice si morale, darzeniei, statorniciei si vesniciei, se refera asezarea urbei in zona codrilor moldavi omonimi orasului.

Drapelul orasului Orhei, aprobat la aceeasi sedinta, a fost elaborat in baza smalturilor campului si figurilor din stema oraseneasca si reprezinta o panza dreptunghiulara (1 x 1.5) tripartita in fascie - alb, rosu, galben - in proportie de 1:2:1 si avand in campul rosu, la hampa, doua stele cu opt raze, una sub alta, prima de aur si cealalta de argint.

B.P.R. „A. Donici”

Tag-uri pentru acest articol: argint, Orheiului, Stema, orasului, conturnat, scutului, cealalta, stele, Orhei, urmatoarea, continuitate, aprobata, decembrie, semnifica, crenelat, descriere, orasenesc, Consiliul, catre, alergand