BPR A. Donici » Informatie » Instrumente moderne de informare
18-02-2014, 15:51

Instrumente moderne de informare

Categoria: Informatie

Utilizarea eficienta a informatiilor reprezinta conditia succesului in societatea moderna. Pentru a deveni utile acestea trebuie organizate, prelucrate, astfel incit utilizatorul sa poata selecta si accesa cu precizie si rapiditate informatia dorita din multimea celor existente in domeniul sau de activitate, si sa dispuna de mijloace eficiente de informare.

De-a lungul secolului trecut, sistemul de cataloage traditionale pe fise, a constituit unica sursa de reflectare si regasire a informatiilor. Abia spre sfirsitul secolului, odata cu inceputul procesului global de informatizare si modernzare a activitatilor de biblioteca, fie prin metodele si tehnicile utilizate pentru prelucrarea documentelor, fie prin diversificarea serviciilor oferite, catalogul traditional a inceput sa piarda teren in fata catalogului automatizat. Bibliotecile au inceput sa dezvolte in regim informatizat cataloage electronice ale documentelor existente in colectiile sale, informatiile putind fi accesate din interiorul institutiei sau de la distanta (on-line).

Biblioteca Publica Raionala „A. Donici”, Orhei, a tinut pasul cu aceste metamorfoze, reusind sa puna la dispozitia utilizatorilor noi instrumente de informare alaturi de cele traditionale.

Lansind proiectul ”CID – Orhei” in anul 2001, biblioteca noastra a cunoscut o adevarata revolu?ie produsa de tehnologiile informa?ionale, si printre primele din republica a declansat procesul de implimentare a informatizarii si a diversificarii serviciilor pentru utilizatori.

Datorita acestui proiect in anul 2002 a inceput catalogarea automatizata in sistemul Q-Series, creind catalogul automatizat OPAC. Datele stocate in cataloage traditionale au inceput sa fie convertite in inregistrari electronice, constituind baze de date accesibile la statiile locale.

Sistemul Q-Series pe care il utilizam, face informatia mai accesibila si mai usor de gestionat. El permite o abordare noua a notiunii de regasire a informatiei. Tehnologia avansata a sistemului Q-Series ofera posibilitatea raspunsului rapid si imbunatatirea semnificativa a „acuratetii” cautarilor. Pentru aceasta este nevoie ca utilizatorul sa acceseze OPACde la orice statie de lucru conectata la retea, selectind din meniu optiunile „Vizualizare materiale”. Catalogul electronic - OPAC ofera posibilitatea de a consulta baza de date bibliografice a colec?iilor Bibliotecii Publice Raionale „A. Donici”, Bibliotecii pentru copii ”I. Creanga”, Bibliotecii ”Bucuria”, Bibliotecii ”Nordic”, Bibliotecii ”Slobozia-Doamnei”, Bibliotecii ”Lupoaica” prin accesarea si vizualizarea datelor.

Regasirea se face rapid, promt si cu posibilitati de cautare dupa multe criterii:

· Autori – numele autorului;

· Titluri – titlul integral sau numai o parte din titlu;

· Subiecte – carti, articole si seriale asociate subiectului solicitat;

· Serie – denumirea seriei;

· Editura – denumirea editurii;

· Cota – clasificarea zecimala universala;

· Localizare – unde se afla publicatia data.

Informatizarea bibliotecilor a permis stabilirea de comunicatii intre ele si constituirea unor retele, care au ca scop principal realizarea de cataloage nationale si internationale.Astfel, in Republica Moldova a fost implimentat Sistemul Integrat al Bibliotecilor Informatizate din Moldova - SIBIMOL. In luna octombrie a anului 2013, Biblioteca Publica Raionala „A.Donici”, Orhei, a aderat la Sistemul Integrat al Bibliotecilor Informatizate din Moldova. Devenind membru al Catalogului National Colectiv Partajat a deschis accesul tuturor doritorlor la sursele de informare din colectia bibliotecii.

SIBIMOL integreaza bibliotecile informatizate din Moldova intr-o retea nationala prin intermediul Internet-ului.

Partea principala, integratoare a sistemului o constituie Catalogul National Colectiv Partajat (Catalog On – Line), in care sunt reflectate colectiile si bazele de date ale tuturor bibliotecilor din Moldova, si este accesibil in orice localitate, in biblioteci si la domiciliu.

SIBIMOL asigura, prin portalul sau, accesul utilizatorilor la cataloagele colective, la bazele de date, la resursele electronice, precum si accesul tuturor tarilor la Catalogul National Colectiv Partajat, la resursele electronice ale bibliotecilor din Republica Moldova.

Orice locuitor, fie din oras sau sat, poate cauta prin Internet publicatiile de care are nevoie si le va putea comanda de la distanta, prin modulul automatizat de imprumut interbibliotecar.

Fata de informatiile continute in cataloagele traditionale, catalogul on-line permite multiple cai de cautare si gasire a informatiei. Utilizatorii il pot consulta in mod direct, rapid, av?nd posibilitatea combinarii mai multor criterii de cautare: titlu, autor, subiect exprimat prin cuvinte-cheie, date de publicare, ISBN, ISSN etc. Prin intermediul catalogului on-line, informatia este obtinuta cu precizie si poate fi pusa la dispozitie, simultan, mai multor utilizatori. Rezultatul cautarilor poate fi tiparit, constituind bibliografie pentru utilizatorul interesat de subiectul respectiv.

In scopul de a ajuta utilizatorii sa se orienteze in Catalogul National Colectiv Partajat (Catalog On – Line) si Catalogul electronic – OPAC al a colec?iilor Bibliotecii Publice Raionale „A. Donici” au fost elaborate ghiduri de utilizare, pe care le pute?i consulta in oficiile bibliotecii.

Silvia Graur, Elena Iurcu

Serviciul Achizitii, Evidenta, Clasificare si Catalogare, BPR „A. Donici”, Orhei.