BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Conacul familiei Donici din satul omonim, Orhei
  • Data: 19-01-2016, 21:36
19-01-2016, 21:36

Conacul familiei Donici din satul omonim, Orhei

Dateaza din secolul al XIX-lea si are o arhitectura modesta, apropiata de cea caselor taranesti. Include un parc si Capela familiei Donici. Aici a crescut Alexandru sau Alecu Donici (1806-1866) – clasic a lliteraturii romane, fabulist si traducator. Conacul din Bezeni, vechea denumire a localitatii, a fost o vreme scoala dupa care, in 1976, a fost reorganizat in casa-muzeu. Colectiile includ articole de uz casnic si publicatii ale timpului, precum si documente si fotografii legate de viata lui A. Donici.

B.P.R. „A. Donici”