BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Cimitirul evreiesc, Orhei
  • Data: 7-10-2015, 17:05
7-10-2015, 17:05

Cimitirul evreiesc, Orhei

Cimitirul evreiesc din Orhei este considerat unul din cele mai vechi din Europa. Cele mai vechi pietre funerare dateaza din inceputul sec. al XVII-lea.

Cimitirul evreiesc, Orhei

La inceputul sec. XX in Orhei locuiau 7000 de evrei si cu cei ce locuiau prin sate - 13000. In acele timpuri cimitirul a fost ingradit cu un gard de piatra si a ajuns la marimea care s-a pastrat pina in prezent.

Cimitirul evreiesc, Orhei

In anii 70-90 a sec.XX alunecarile de pamint au distus pe alocuri vechile morminte.

Cimitirul evreiesc, Orhei

Noul cimitir, care se afla alaturi, este ingrijit, iar cel vechi pare mai mult a pajiste. Iar pe alocuri, iarba si tufarii acopera pietrele funerare.

B.P.R. „A. Donici”