BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Vila tabacarului. Orhei 1921.
  • Data: 6-07-2015, 12:51
6-07-2015, 12:51

Vila tabacarului. Orhei 1921.

Vila tabacarului. Orhei 1921.

Dupa Marea Unire din 1918, fabrica (regia) de tutun de la Orhei a cunoscut o noua etapa a dezvoltarii sale. in 1920 aici a fost delegata de peste Prut o persoana (la moment nu ne este cunoscut numele), care urma sa preia conducerea unei din cele mai mari tabacarii din Basarabia. La acel moment Regia Tutun se afla in afara orasului Orhei, la extremitatea s-a nordica. Pentru conducatorul regiei, in anul 1921, a fost construita vila din imagine. In anii postbelici, cu timpul a fost abandonata, spre sfirsitul anilor 1980 gasinduse in ruine. Pe parcursul anilor 2005-2006 edificiul a fost restaurat (fara a tine cont de normele unei astfel de lucrari supuse unui edificiu care ar merita statutul de monument de arhitectura), acum gazdueste Oficiul Starii Civile Orhei de pestr. T.Ciobanu nr. 4.

B.P.R. „A. Donici”, Orhei