BPR A. Donici » Bibliotecile Publice in oglinda anilor » Bibliotecile Publice din raionul Orhei in oglinda anilor
  • Data: 22-04-2015, 23:43
22-04-2015, 23:43

Categoria: Bibliotecile Publice in oglinda anilor

Bibliotecile publice din raionul Orhei in oglinda anilor

Compartimentul "Bibliotecile publice din raionul Orhei in oglinda anilor”, plasat  pe blog-ul  BPR”A.Donici”,va prezenta  o radiografie succinta dar importanta ca tematica a activitatii bibliotecilor publice din raionul Orhei in timp.
    Informatiile plasate vor oglindi etapele de dezvoltare  a bibliotecilor publice  incepind  cu  anii 1888 , cind s-a pus piatra de temelie  a primei biblioteci publice din Targul Orhei.

Bibliotecile Publice din raionul Orhei in oglinda anilor

11 ianuarie 1888 ,  cererea unei burgheze pe nume Maria Bilkisi,locuitoare din Targul Orhei ,catre guvernatorul Basarabiei de ai permite  deschiderea unei  biblioteci publice si cu vinzare de manuale.

Bibliotecile Publice din raionul Orhei in oglinda anilor

Luna   martie 1888 ,  permisiunea guvernatorului Basarabiei  dnei Maria Bilkisi de a deschide in Targul Orhei librarie .

Bibliotecile Publice din raionul Orhei in oglinda anilor

Permisiunea guvernatorului Basarabiei  din 13 ianuarie 1888 catre dna Maria Bilkisi de a deschide in Targul Orhei prima biblioteca publica.

Bibliotecile Publice din raionul Orhei in oglinda anilor

Documentul de baza, care argumenteaza deschiderea primei biblioteci publice  din Targul Orhei in anul 1888.

Bibliotecile Publice din raionul Orhei in oglinda anilor

Anul 1898. Maria Bilkisi deschide in tirgul Orhei librarie cu cititul cartilor.

Bibliotecile Publice din raionul Orhei in oglinda anilor

Anul 1898 . Maria Bilikisi imprumuta locuitorilor carti pentru citit la domiciliu.

Materialele publicate saptamanal pe blog-ul bibliotecii vor contribui in mod deosebit la promovarea imaginii bibliotecilor si bibliotecarilor din retea.

Compartimentul este ingrijit de
Lidia Sitaru,
                                                                 sef Sectie Asistenta metodologica si de specialitate
Lidia Sitaru

23 aprilie 2015 08:22

Informatia comenatriului
  • Grupul: Oaspeti
  • ICQ:
  • Inregistrarea: --
  • Status:
  • Publicatii: 0
  • Comentarii: 0
Promit  plasarea informa?iilor , care vor contribui la promovarea imaginii bibliotecilor ?i bibliotecarilor din re?ea ?i nu numai . ?ntr-un ceas bun!