BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Biserica armeana sf. Maria din Orhei
  • Data: 3-02-2015, 10:32
3-02-2015, 10:32

Biserica armeana sf. Maria din Orhei

Primul lacas sfant al comunitatii armenesti din orasul Orhei a fost construita din lemn (prima atestare documentara 1809). Ulterior in anul 1903 pe acelasi loc a fost zidita o noua biserica dupa proiectul cunoscutului arhitect Alexandru Bernardazzi, ctitor fiind mosierul de origine armeana Bogdasarov. A fost realizata in spiritul stilizarilor istorice, are planul inspirat de la edificiile de cult din Armenia istorica din perioada timpurie a crestinismului. Dupa terminarea celui de al doilea razboi mondial lacasul sfant a avut o alta functie decat cea ininitiala. Biserica Armeneasca, este transformata in clubul scolii pedagogice apoi transformata in sectie de culinarie, apoi - in Oficiul Starii Civile. Astazi bejuteria arhitecturala din centrul Orheiului adaposteste hramul Sf. Cneaz Vladimir al mitropoliei Moldovei.

Biserica armeana sf. Maria din Orhei

B.P.R."A.Donici"

Tag-uri pentru acest articol: sfant, Alexandru, Bernardazzi, arhitect, cunoscutului, proiectul, ctitor, mosierul, Primul, transformata, armeana, origine, biserica, fiind, Bogdasarov, orasul, Orhei, armenesti, zidita, comunitatii