BPR A. Donici » Orhei si orheieni » Centrul vechi al orasului Orhei in plina iarna
  • Data: 29-12-2014, 23:35
29-12-2014, 23:35

Centrul vechi al orasului Orhei in plina iarna

Centrul vechi al orasului Orhei in plina iarna

Strada Alexandrovskaia (str. Unirii - perioada interbelica, Vasile Mahu - prezent). Observam in stanga imaginii blocul carmuirii de Zemstva (casa pionerilor in timpul sovietic, pina nu demult Liceul Teoretic "I.L.Caragiale”), iar pe partea dreapta trei edificii care s-au pastrat pana in prezent. Primul bloc cu doua nivele adaposteste actualul Oficiu Postal, Orhei, urmatoarea constructie - Banca Orasaneasca, iar in departare intrezarim cupolele Bisericii Catolice zidite in 1914. Un alt element interesant sunt stalpii de elecricitate care ne vorbesc despre prezenta la acea perioada a retelelor de iluminat a edificiilor publice amplasate pe strada centrala a localitatii.

ELENA CRUDU

B.P.R."A.Donici"